VIDEO FC Botoșani se impune contra lui Sepsi Sf. Gheorghe, 1-0, și termină play-out-ul pe poziția secundă! Cum arată clasamentul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 27 mai 2018

FC Botoșani s-a impus în deplasarea de la Sepsi, scor 1-0, și va termina play-out-ul pe poziția secundă.

Meciul de la Sf. Gheorghe a avut o intensitate peste media partidelor din actualul play-out, deși golurile s-au lăsat așteptate. Moldovenii au fost mai activi în prima parte, dar fără a pune în pericol poarta apărată de Niczuly.

Partea secundă a început abrupt. Centralul George Rădulescu a dictat penalty la duelul dintre Chitoșcă și Ghinga, în minutul 55. Gazdele au contestat în zadar decizia. Rodriguez a transformat cu sânge rece și a spart gheața în Liga 1. Sepsi a preluat frâiele meciului. Simonovski a fost aproape de egalare în minutul 71, dar a ratat de puțin poarta. Cea mai importantă ocazie a venit în minutul 77, când Istvan Fulop, scăpat din marcaj în careul de 6 metri, a trimis cu capul mult peste poartă.

Ultima fază a jocului le-a oferit o șansă nesperată gazdelor. O lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri a fost trimisă de Fulop în zid.

FC Botoșani termină play-out-ul pe poziția secundă, indiferent de rezultatul ultimului meci, conta lui Gaz Metan. Sepsi este a 3-a înaintea ultimei etape.

Sepsi - Botoșani 0-1
A marcat: Rodriguez 55 pen.

Sepsi: Niczuly - Dalmau, Ursu, Viera, Dima - Ghinga, Petrovikj - Oliveira, Fülöp, Tandia - Simonovski
Rezerve: Fejer, Dumbravă, Hamed, Alex Gorrin, M. Burlacu, N. Ross, Hadnagy
Antrenor: Eugen Neagoe

FC Botoșani: A. Cobrea - Burcă, Tincu, Miron - Mușat, Rodriguez, Oaidă, Ungurușan - Golofca, Chitoșcă, M. Roman
Rezerve: I. Brînză, Acsinte, Dumitrache, Serediuc, Golubovici, Moruțan, I. Fulop
Antrenor: Costel Enache