Tenis

Prima mare surpriză de la Roland Garros: una dintre favorite a fost eliminată de locul 91 WTA!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 27 mai 2018

Prima zi a competiției de la Roland Garros a adus o mare surpriză pe tabloul feminin, Venus Williams (9 WTA) fiind eliminată încă din primul tur.

Americanca, finalistă la Paris în 2002, a fost învinsă în primul tur de chinezoaica Qiang Wang (91 WTA), care s-a impus în două seturi, 6-4, 7-5, după o oră și 42 de minute de joc.

După un prim set în care a fost dominată clar de Wang, Venus a încercat din răsputeri să revină în setul secund. Americanca a făcut rapid un break, dar nu a reușit să-si conserve avantajul. Wang a revenit și s-a impus cu 7-5, calificându-se în turul secund.

Johanna Konta, eliminată!

O altă surpriză mare a fost reprezentată de eliminarea Johannei Konta.

Jucătoarea britanică, favorită 22 la Paris, a fost învinsă de Yulia Putintseva, scor 4-6, 3-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute.