Tenis

Victorie pentru Mihaela Buzărnescu! A câștigat clar în primul tur la Ronald Garros

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 28 mai 2018

Buzărnescu, locul 32 WTA, s-a calificat în turul II la Ronald Garros, după ce a trecut de Vania King, de locul 1276, scor 6-3, 6-3.

Buzărnescu va juca în runda următoare cu învingătoarea meciului Rebecca Peterson, locul 97 WTA, jucătoare venită din calificări. Aceasta a eliminat-o în primul tur pe Su-Wei Hsieh, scor 6-4, 6-3.

Mihaela Buzărnescu a început foarte bine meciul, cu un break. Românca a fost egalată la 2, dar până la final a mai făcut două break-uri, câștigând cu 6-3 primul set.

În setul doi, Buzărnescu a condus cu 3-1, dar a fost egalată. De la 3-3, românca a câștigat trei game-uri la rând, reușind un break și calificându-se în runda următoare.