Tenis

Sorana Cîrstea, eliminată în turul I la Roland Garros » A pierdut dramatic în trei seturi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 29 mai 2018

Sorana Cîrstea, locul 49 WTA, a fost eliminată în turul I la Roland Garros, după ce a pierdut contra Darieii Gavrilova, locul 25 WTA, scor 6-4, 6-7, 3-6.

Primul set a fost controlat de Sorana Cîrstea. Jucătoarea noastră a condus cu 3-0, dar a fost egalată. Sorana a condus cu 5-3, dar Gavrilova a făcut un break. La 5-4, Cîrstea a câștigat pe serviciul adversarei și a câștigat setul.

În setul doi, la 2-2, meciul a fost întrerupt de ploaie. După reluarea, Gavrilova a jucat mai bine, a făcut un break și a condus cu 5-4. Totuși, Cîrstea a avut o revenire de excepție și a trimis meciul în tie-break. Acolo Gavrilova a jucat mai bine, a fost agresivă și a controlat punctele, trimițând meciul în setul decisiv.

Cîrstea a început cu un break setul trei,  dar Gavrilova a revenit rapid. La 4-3, australianca a mai făcut un break și a servit cu succes pentru a câștiga meciul și pentru a se califica în turul II.

Alexandra Dulgheru și Mihaela Buzărnescu s-au calificat luni în turul II la Roland Garros.