Tenis

Ana Bogdan - Marketa Vondrousova // Victorie dramatică obținută de româncă în fața noii senzații a tenisului din Cehia » Adversar de 5 stele în turul secund

+3 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 29 mai 2018

Ana Bogdan (25 de ani, 66 WTA) a învins-o pe Markete Vondrousova (18 ani, 94 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-4 și s-a calificat în turul secund de la Roland Garros.

Ana Bogdan pornea din postură de outsider în duelul cu noua senzație a tenisului din Cehia. Românca a început excelent, a servit impecabil în primul meci, fără să îi acorde vreo șansă de break adversarei.

Marketa Vondrousova și-a ridicat vizibil nivelul jocului în actul secund. Pe fondul unor greșeli neforțate ale Anei, cehoaica s-a impus lejer, scor 6-1, în doar 38 de minute.

Setul decisiv a avut de toate. Ana s-a distanțat rapid la 4-1, însă Marketa nu a cedat. A egalat la 4 și a beneficiat de nu mai puțin de 4 mingi de break în game-ul 9. Bogdan a rezistat eroic, a câștigat cel mai frumos schimb la partidei, după două voleuri superbe din preajma fileului și a căpătat avantajul necesar victoriei. După o oră și 55 de minute, Ana Bogdan a închis jocul, scor 6-3, 1-6, 6-4.

Ana Bogdan o va înfrunta în turul secund pe Angelique Kerber (30 de ani, 9 WTA), în primul duel direct din carieră.

Alte două românce au debutat astăzi la Roland Garros.

• Irina Begu s-a calificat în turul secund, unde o va înfrunta pe Shuai Zhang. Vezi detalii AICI!
  • Sorana Cîrstea a fost eliminată, după un meci maraton, de Daria Gavrilova. Vezi detalii AICI!

Ana Bogdan - Marketa Vondrousova 6-3, 1-6, 6-4

Game, set, meci,  Ana Bogdan!

Game Bogdan, 5-4: Ana rămâne eroic în meci. Salvează nu mai puțin de 4 mingi de meci și reușește un super-backhand în lung de linie pentru a-și crea prima șansă de game.

Game Bogdan, 2-1: Cel mai frumos schimb al meciului este câștigat de Ana Bogdan. Două voleuri din preajma fileului o aduc pe româncă în avantaj.

Game Bogdan, 1-0: Ana Bogdan începe cu dreptul setul decisiv. Tânăra din Cehia greșește două mingi simple.

A început setul decisiv!

Game Vondrousova, 1-6: Cehoaica își adjudecă setul în 38 de minute.

Break Vondrousova, 1-5: Ana Bogdan a reușit două lovituri spectaculoase, un forehand în lung de linie și o scurtă impecabilă, insuficiente însă.

A început setul secund!

Game Bogdan, 6-3: Game-fulger reușit de Ana Bogdan. 4 servicii impecabile pun capăt primul act.

Game Bogdan, 5-2: Românca profită de erorile neforțate ale Vondrousovei și e la un singur game de adjudecarea primului set.

Break Bogdan, 4-2: Ana închide punctul cu o "scurtă" impecabilă.

Game Bogdan, 3-2: Ana revine după ce a fost condusă, 15-30, și trece din nou la conducere.

Game Vondrousova, 2-2: Cel mai echilibrat game al înfruntării este tranșat de cehoaică.