Tenis

FOTO Kerber nu i-a dat nicio șansă Anei Bogdan! Victorie clară a nemțoaicei în turul 2 la Roland Garros

+11 Foto

Articol de Raed Krishan (foto)  —  joi, 31 mai 2018

Ana Bogdan (25 de ani, 66 WTA) a fost eliminată în turul II de la Roland Garros de Angelique Kerber (30 de ani, 12 WTA), scor 2-6, 3-6.

Kerber a fost mult mai agresivă, a reușit 9 lovituri câștigătoare, față de doar două ale româncei. Ana nu a fost eficientă nici din preajma fileului, pierzând 3 din cele 4 mingi jucate din acea zonă a terenului.

Actul secund a avut o desfășurare asemănătoare. Kerber a servit excelent în momentele-cheie, cedându-și o singură dată serviciul, la scorul de 5-2. A urmat un game decisiv disputat. Kerber a lovit plat cu forehand-ul în toate raliurile și a închis meciul într-o oră, scor 6-2, 6-3.

Angelique Kerber o va înfrunta în turul următor pe Kiki Bertens, a 18-a favorită a turneului, una dintre marile specialiste pe zgură. Cele două o pot întâlni pe Halep în sferturile de finală ale competiției.

România are două jucătoare calificate în turul 3 de la Roland Garros.

Ana Bogdan - Angelique Kerber 2-6, 3-6

3-6, Break, set și meci Kerber! Angelique își construiește rapid 3 șanse de meci. Ana anulează două cu lovituri bine plasate de forehand, însă o cedează pe ultima.
2-4, Game Kerber:
Angelique anulează o șansă de break a Anei cu un serviciu magistral, în colțul careului de serviciu.
2-3, Game Bogdan:
Ana câștigă game-ul după un ultim punct spectaculos, cu un forehand în lung de linie. A urmat un moment de descătușare al româncei, un "Hai" spre propriul staff.
1-3, Game Kerber:
Angelique reușește încă un game alb pe propriul serviciu. Lovitura de stânga este imbatabilă.

A început setul secund!

2-6, Game și set Kerber: Nemțoaica nu i-a acordat nicio șansă Anei Bogdan.
1-3, Break Bogdan:
Ana returnează bine și punctează pe tabelă cu un break alb.
0-2, Game Kerber:
Nemțoaica servește bine în debutul setului, forțând-o pe Ana să lovească din poziții dificile.

A început partida! Ana Bogdan servește prima.