Tenis

+25 Foto

Articol de Raed Krishan (foto)  —  joi, 31 mai 2018

Garbine Muguruza, favorita 3 de la Roland Garros, s-a calificat azi în turul III după victoria în minimum de seturi reușită în fața franțuzoaicei Fiona Ferro (257 WTA), scor 6-4, 6-3.

Iberica a dominat ambele seturi și nu a avut aproape deloc emoții în fața reprezentantei gazdelor, aflată la prima prezență pe tabloul unui turneu de Mare Șlem. Fiona Ferro a rezistat în primul tur până la 3-3, dar Muguruza a preluat imediat conducerea, adejudecându-și setul la 4.

Franțuzoaica de 21 de ani a condus cu 2-1 în setul secund, dar Muguruza, campioană la Paris în 2016, a restabilit egalitatea și s-a impus cu 6-3.

În turul III, Muguruza va juca împotriva australiencei Samantha Stosur.

Raed Krishan, fotoreporterul GSP prezent pe arena Suzanne Lenglen, a imortalizat mai multe fotografii de la meci. (vezi imaginile în galeria foto de mai sus)