Tenis

FOTO Serena Williams obține o victorie nesperată, după un start foarte slab » Înfruntare-șoc în turul următor

+10 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 31 mai 2018

Serena Williams (36 de ani, 451 WTA) a învins-o pe Ashleigh Barty, scor 3-6, 6-3, 6-4 și s-a calificat în turul 3 de la Roland Garros.

Tripla campioană de la Roland Garros nu a avut reacție în primul set în fața serviciului excelent al lui Barty. Australianca nu i-a acordat Serenei nici măcar o șansă de break, fructificând-o însă pe unica avută. Procentajul punctelor câștigate pe serviciu în primul act este grăitor: 79 la sută cu primul serviciu și 75 la sută cu al doilea.

28de lovituri câștigătoare a reușit Serena, cu 11 mai multe decât adversara

36 de erori neforțatea făcut Serena, față de doar 21 ale lui Barty

Serena s-a deplasat mult mai bine în următoarele două seturi. Ajutată de serviciu, 9 ași având în cont, americanca a întors soarta partidei. După o oră și 48 de minute, Serena a obținut o victorie nesperată la un moment dat și așteaptă înfruntarea din turul 3, contra Juliei Goerges (11 WTA).

203
locuri a urcat Serena odată cu calificarea în turul 3 de la Roland Garros

România are 3 jucătoare calificate în turul 3 de la Roland Garros.

• Mihaela Buzărnescu a trecut fără probleme de Rebecca Peterson, scor 6-1, 6-2. Vezi detalii AICI!
  • Simona Halep a învins-o pe Taylor Townsend, scor 6-3, 6-1. Vezi detalii AICI!
  • Irina Begu a trecut de Shuai Zhang, scor 6-3, 6-4!

Vezi și:Conferință veselă a lui Halep, după victoria de azi: "Țiriac m-a făcut să zâmbesc în timpul meciului" + Întrebarea care a făcut-o să roșească: Simona și Sharapova au picat testul de cultură generală :)