Tenis

Corespondenţă de la Paris // FOTO Garbiñe Muguruza e de neoprit » Victorie într-o oră cu Samantha Stosur

+9 Foto

Articol de Raed Krishan (foto)  —  sâmbătă, 02 iunie 2018

Garbiñe Muguruza, 24 de ani, locul 3 WTA și fostă câștigătoare la Roland Garros în 2016, s-a calificat fără emoții în optimi.

Iberica s-a impus categoric în meciul cu Samantha Stosur, 34 de ani, locul 90 WTA, scor 6-0, 6-2. Partida a fost dominată de spanioloaică și a durat doar o oră.

În primul set, Muguruza a jucat excelent și nu a cedat niciun game, reușind trei break-uri. Muguruza a început bine setul secund și a condus cu 2-0, dar a fost egalată. Ulterior, Garbine a câștigat patru game-uri la rând și și-a asigurat calificarea în "optimi".

În runda următoare, Muguruza va juca împotriva ucrainiencei Lesia Tsurenko, 28 de ani, locul 39 WTA.