Tenis

ROLAND GARROS // Maria Sharapova, victorie uluitoare la Roland Garros! A spulberat-o pe favorita #6 și poate juca împotriva Serenei Williams

+17 Foto

Articol de Raed Krishan (foto)  —  sâmbătă, 02 iunie 2018

Maria Sharapova, 31 de ani, locul 30 WTA, continuă forma excelentă de la Roland Garros și a obținut o victorie uluitoare contra Karolinei Pliskova, 26 de ani, locul 6 WTA, scor 6-2, 6-1, calificându-se în optimi.

Maria Sharapova, câștigătoare la Roland Garros în 2012 și 2014, a făcut un meci perfect și s-a impus în 59 de minute. Sharapova a făcut un meci fără greșeli și a fost mereu agresivă, lovind la limită și trimițând lovituri extrem de puternice.

În primul set, Sharapova a cedat primul game de serviciu, dar a revenit și a făcut trei break-uri, câștigând fără probleme.

Setul doi a fost dominat și mai autoritar de rusoaică, aceasta cedând doar un game și controlând majoritatea schimburilor.

Pentru Sharapova poate urma un meci de foc. Rusoaica poate da peste Serena Williams, dacă aceasta trece de Julia Goerges.