Tenis

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 03 iunie 2018

Mihaela Buzărnescu, locul 33 WTA, a pierdut meciul cu Madison Keys, locul 13, în optimile turneului de la Roland Garros, scor 1-6, 4-6.

După 23 de minute, Keys a câștigat primul set, scor 6-1. Keys a făcut două break-uri și a dominat autoritar majoritatea schimburilor. Keys s-a folosit de experiența în plus și a știut să controleze fără probleme setul și a dominat schimburile. Buzărnescu nu a avut soluții la loviturile lui Keys și a pierdut categoric. Deși a avut nevoie de 5 mingi de set, americanca a reușit până la urmă să închidă setul

În setul doi, jocul a avut aceeași desfășurare. Keys a dominat autoritar, a lovit excelent și nu i-a permis Mihaelei să își facă jocul. De la 5-2, Buzărnescu a revenit și a făcut 4-5, salvând două mingi de meci. Americanca a forțat la 5-4 și și-a fructificat serviciul, calificându-se în sferturi.

Calificarea în optimile de finală ale competiției i-a asigurat Mihaelei un câștig de 222.000 de euro.

Mihaela Buzărnescu - Madison Keys 1-6, 4-6

MECI Madison Keys: Americanca își face serviciul și câștigă partida.

Game Buzărnescu, 4-5: Momente foarte bune pentru Buzărnescu. A mai câștigat un game și se apropie de Keys
Break Buzărnescu, 3-5:
Keys a ratat două mingi de set, iar Mihaela a revenit și a făcut primul break din meci
Game Buzărnescu, 2-5:
Mihaela a întrerupt seria câștigătoarea a lui Madison. Keys urmează să servească pentru calificarea în sferturi
Game Keys, 1-5:
Madison domină autoritar. A mai câștigat un game pe propriul serviciu și controlează clar meciul
Break Keys, 1-4:
Keys este tot mai aproape de a câștiga meciul și de a se califica în sferturi. Americanca domină fără probleme și a ami făcut un break
Game Keys, 1-3:
Game-ul de serviciul se termină rapid. Keys domină la toate capitolele, iar Buzărnescu face multe greșeli, nereușind să-i pună probleme lui Keys când returnează
Break Keys, 1-2:
Americanca este din nou în avantaj. A forțat în al doilea game în care Buzărnescu a servit și a făcut break-ul. Din nou Keys a fost mai bună și mai sigură în lovituri
Game Keys, 1-1:
Madison egalează rapid, câștigând din nou fără probleme pe serviciul ei. Americanca este foarte sigură în game-urile de serviciu și nu-i dă nicio șansă Mihaelei
Game Buzărnescu, 1-0:
Mihaela este pentru prima dată în avantaj, după un game extrem de dificil pe propriu serviciu. Jucătoarea noastră a fost mai sigură în acest game și a servit bine

A început setul doi. Buzărnescu servește prima

SET Madion Keys, 1-6: După 23 de minute, Keys a câștigat primul set. Deși a avut nevoie de 5 mingi de set, americanca a reușit până la urmă să închidă setul. Keys s-a folosit de experiența în plus și a știut să controleze fără probleme setul și a dominat schimburile. Buzărnescu nu a avut soluții la loviturile lui Keys și a pierdut categoric.
Break Keys, 1-5:
Încă un break făcut de Keys. Madison lovește foarte bine, se deplasează excelent în teren și găsește mereu loviturile cele mai bune
Game Keys, 1-4:
Madison este în continuare foarte sigură pe serviciu și domină game-urile în care servește. În continuare Buzărnescu nu poate să forțeze pe serviciul lui Keys
Game Buzărnescu, 1-3:
Românca a câștigat primul game din acest meci și a întrerupt seria lui Madison. Buzărnescu a servit mai bine și a fost mai sigură în lovituri, facându-și serviciu.
Game Keys, 0-3:
Jocul este controlat autoritar de americanca de 23 de ani. Buzărnescu nu găsește încă soluții pentru a echilibra jocul
Break Keys, 0-2:
Madison continuă forma bună din startul partidei. A forțat pe serviciul Mihaelei și a făcut break--ul
Game Keys, 0-1:
Americanca a început bine meciul. A servit excelent și a controlat punctele, terminând rapid game-ul