Un jucător dinamovist îl critică pe Negoiță » Decizia controversată a patronului, luată în vizor

Articol de Eduard Apostol, Vlad Nedelea  —  Sunday, 03 June 2018

Cu jucători precum Robert Moldoveanu, Ricardo Grigore, Ion Gheorghe și Liviu Gheorghe în primul "11", Dinamo a fost surclasată în finala Ligii Elitelor U19 de Viitorul, scor 0-4.

Ion Gheorghe (18 ani) a fost titular astăzi, însă a făcut un meci extrem de modest. Fotbalistul debutat la prima echipă de Vasile Miriuță, dar care a primit mai multe minute și din partea lui Bratu, speră să fie promovat la prima echipă.

Acesta  a găsit și o posibilă explicație pentru meciul slab de azi: desființarea echipei secunde a dinamoviștilor.

"S-a rupt totul la primul gol primit din lovitură liberă, apoi totul s-a năruit în repriza secundă. E dezamăgire mare în vestiar, dar sper să facem pasul spre echipa mare, suntem un grup talentat.

Avem mulți jucători care n-au mai prins multe meciuri pentru că nu mai avem echipa a doua", a declarat Ion Gheorghe pentru GSP.ro.

"Satelitul" lui Dinamo a fost desființat de Ionuț Negoiță în urmă cu an. Astfel, fotbaliștii care au cucerit anul trecut titlul la U19 nu au avut unde să mai evolueze la un nivel înalt.