Tenis

ROLAND GARROS // FOTO Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală! S-au întâlnit în semifinale și la Australian Open

+5 Foto

Articol de Raed Krishan (foto)  —  Monday, 04 June 2018

Angelique Kerber (30 de ani, 12 WTA) s-a impus categoric în fața lui Caroline Garcia (24 de ani, 7 WTA), scor 6-2, 6-3, și o va înfrunta în sferturile de finală de la Roland Garros pe Simona Halep. Ziua și ora meciului vor fi stabilite ulterior.

Kerber a dat o adevărată demonstrație de tenis în fața favoritei gazdelor, Caroline Garcia. Nemțoaica a avut procentaje însăimântătoare pe propriul serviciu, câștigând 76 la sută dintre punctele jucate cu primul serviciu și 67 la sută dintre punctele jucate cu al doilea.

Angelique a fost perfectă din punct de vedere defensiv, a returnat agasant toate loviturile venite din partea cealaltă a fileului. Garcia a forțat, însă nu a reușit decât să puncteze în dreptul greșelilor neforțate, nu mai puțin de 35. Franțuzoaica a avut o răbufnire de orgoliu la scorul de 1-5 în decisiv. A salvat 4 mingi de meci și a ajuns la un singur break în spate, 3-5, insuficient pentru a împinge partida în decisiv.

Simona Halep conduce în duelurile directe cu 5-4. Cele două s-au întâlnit în semifinale și la primul Mare Șlem al anului, Australian Open. Românca s-a impus 6-3, 4-6, 9-7.

Angelique Kerber - Caroline Garcia 6-2, 6-3

Desfășurarea liveTEXT:

Kerber, Garcia, 6-3: Game, set și meci Angelique!
Kerber - Garcia, 5-2:
Caroline salvează 4 mingi de meci, în cel mai lung game al înfruntării.
Kerber - Garcia, 4-1:
Franțuzoaica greșește în continuare nepermis de mult. Punctul care închide game-ul vine după un passing superb în cross.
Kerber - Garcia, 1-0:
Angelique începe cu break și actul secund.

A început setul secund!

Kerber - Garcia, 6-2: Nemțoaica se impune categoric în primul set! Fructifică a 3-a oportunitate avută, după doar 27 de minute.
Kerber - Garcia, 5-1:
Angelique servește impecabil și reușește încă un game alb.
Kerber - Garcia, 3-1:
Nemțoaica este în continuare în avantaj. Chiar dacă Garcia a câștigat primul meci din acest meci, Kerber este în continuare control
Kerber - Garcia, 2-0:
Angelique începe bine meciul. Nemțoaica a făcut un break și a preluat conducerea setului.

Până acum, Kerber și Garcia nu s-au mai duelat niciodată în circuitul WTA.