Tenis

ROLAND GARROS // Știm prima semifinalistă de pe zgura pariziană » Prestație impresionantă, cu procentaje excelente pe propriul serviciu

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 05 iunie 2018

Americanca Madison Keys (23 de ani, 13 WTA) a învins-o pe kazaha Yulia Putintseva (23 de ani, 98 WTA), scor 7-6(5), 6-4, și s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros.

• Madison Keys o va înfrunta în penultimul act pe câștigătoarea meciului dintre Sloane Stephens și Daria Kasatkina.

Putintseva a început partida excelent. Ajutată de un procentaj excelent al primul serviciu, 87 la sută în primul set, kazaha a reușit break-ul în game-ul cu numărul 7. A avut șansa de a servi pentru set, la scorul de 5-4, dar a cedat.Tie-break-ul a avut aceleași coordonate. Yulia a făcut un mini-break, dar a cedat la 5.

93la sută a fost procentajul punctelor câștigate pe primul serviciu de Madison Keys

Keys nu i-a oferit nicio șansă de break adversarei în setul secund, cedând doar 5 puncte pe propriul serviciu.

Celelalte 3 sferturi de finală de la Roland Garros sunt:

• Sloane Stephens - Daria Kasatkina, astăzi, în jurul orei 17:30;
  • Simona Halep - Angelique Kerber, miercuri, la o oră ce urmează a fi anunțată în această seară;
  • Maria Sharapova - Garbine Muguruza, miercuri, la o oră ce urmează a fi anunțată în această seară.

Vezi și: Scenariu horror: cum poate coborî Halep pe locul 3 + Ce trebuie să facă pentru a rămâne lider