Tenis

Victorie spectaculoasă pentru Marius Copil la 's-Hertogenbosch » A salvat două mingi de meci și a debutat cu succes în sezonul de iarbă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 11 iunie 2018

Marius Copil (27 de ani, 97 ATP) a debutat cu succes în sezonul de iarbă și s-a calificat în turul secund al turneului de la S-Hertogenbosch (Olanda).

Românul a trecut în primul tur de slovenul Aljaz Bedene (70 ATP), scor 6-7 (8), 7-6 (4), 6-3, după un meci extrem de disputat de două ore și 27 de minute.

Copil a pierdut primul set la tie-break, dar a luptat exemplar și a trimis partida în decisiv tot în urma unui tie-break. Nu înainte de a salva pe propriul serviciu două mingi de meci ale slovenului.

Românul a fost mai inspirat în decisiv, a făcut un break pe care l-a menținut până la finalul setului.

În turul II, Copil se va duela cu japonezul Yuichi Sugita (53 ATP). Partida va avea loc miercuri.