Volei

Speranţă

Articol de Roxana Fleşeru  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Dinamo Bucureşti încearcă azi să se califice în Final Four-ul Cupei Challenge. Dinamo a pierdut partida tur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Challenge cu echipa Vakifbank Günes Istanbul. Turcoaicele s-au impus pe teren propriu în trei seturi, 3-0 (25-22, 25-15, 25-11). Azi, de la ora 19:30, în sala Lucian Grigorescu, dinamovistele vor încerca să întoarcă rezultatul pentru a se califica în Final Four-ul Cupei Challenge. Regulamentul este şi el de partea bucureştencelor, ele nu sînt nevoite să se impună neapărat cu 3-0, chiar şi o victorie cu 3-1 sau 3-2 le poate duce în setul de aur, care va trimite echipa învingătoare în ultima fază a competiţiei. Dinamo nu va avea o misiune uşoară pentru că va înfrunta echipa care în 2004 cîştiga Top Teams Cup şi care a reuşit să joace de patru ori în Final Four-ul Ligii Campionilor. Venită din CEV Cup, Dinamo, care a fost eliminată de Metal Galaţi, a trecut în tururile precedente ale Challenge Cup de Kommelnalnik Mogilev din Belarus şi de Kanti Schaffhausen din Elveţia.

Chiar dacă Dinamo va pierde meciul cu turcoaicele, România tot va avea o reprezentantă în Final Four, pentru că într-un alt meci din "sferturi" se vor înfrunta Unic Piatra-Neamţ şi Ştiinţa Bacău. În tur, elevele lui Florin Grapă s-au impus pe teren propriu cu 3-0. Partida se va disputa mîine, la Piatra-Neamţ, de la ora 19:00, în sala Ceahlăul.