CM 2018

VIDEO + FOTO Franța - Australia 2-1 » "Cocoșii" au câștigat cu greu meciul contra "cangurilor" » Golul victoriei a venit în minutul 81

+21 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 16 June 2018

Franța a câștigat cu emoții meciul cu Australia, 2-1, prima din Grupa C a Campionatului Mondial.

Francezii au început bine meciul, având trei ocazii în primele minute, prin Mbappe, Griezmann și Pogba. Australienii au echilbrat treptat jocul și puteau trece în avantaj, dar portarul Lloris a avut o intervenție salvatoare.

După ce scorul la pauză a fost egal, francezii au deschis scorul în minutul 58, prin Antoine Griezmann, care marcat din penalty. Lovitura de pedeaspă s-a dictat cu ajutorul arbitrajului video. (Detalii aici)

Australia a egalat rapid. Jedinak a marcat în minutul 61, din penalty, după un henț făcut în careu de Umtiti. Scorul final a fost stabilit în minutul 80, după ce șutul lui Paul Pogba a fost deviat și a intrat în poartă.

Până la final, Franța s-a apărat foarte bine și Australia nu a mai avut forța de a egala.

Azi în grupa C se mai joacă Peru - Danemarca, de la ora 19.