CM 2018

VIDEO + FOTO Luka Modric, prestație galactică în victoria cu Argentina » Recordurile bătute și cele două momente de geniu

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 21 June 2018

Croația s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial după victoria contra Argentinei, scor 3-0, Luka Modric ieșind în evidență cu o prestație de gală.

Mijlocașul lui Real Madrid a fost desemnat cel mai bun om al partidei. Evoluția impecabilă din derby-ul grupei D a fost pecetluită cu golul superb din minutul 80. Modric a șutat fără speranță pentru Caballero de la marginea careului de 16 metri (vezi VIDEO). Reușita e o copie a execuției cu care a înscris în 2012-2013, în "optimile" Ligii, pe Old Trafford, în victoria, 2-1, cu United.

Nu a fost singurul moment de sclipire. În minutele de prelungire ale primei părți a oferit o pasă magistrală către Rebic, care a ratat însă dintr-o poziție ideală (vezi VIDEO).

Luka a mai reușit o performanță inedită. A devenit primul jucător al lui Real Madrid care marchează la Mondial împotriva reprezentativei Argentinei.