CM 2018

VIDEO + FOTO Elveția revine fantastic în fața Serbiei și se impune cu un gol marcat în minutul 90 de Shaqiri » Cum arată situația în grupa D

+16 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 22 iunie 2018

Elveția a trecut de Serbia, scor 2-1, și este la un pas de calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

Serbia a început avântat partida și a deschis scorul după doar 5 minute. Mitrovic, golgeterul nou-promovatei în Premier League, Fulham, a marcat cu o lovitură superbă de cap. Adversarii românilor din Liga Națiunilor au cedat deliberat posesia balonului, însă nu au renunțat și la intențiile ofensive. Elveția a fost aproape să egaleze în două rânduri, prin Blerim Dzemaili, ambele șuturi fiind blocate de Vladimir Stojkovic, portarul lui Partizan Belgrad.

Elveția a ieșit cu o altă față de la vestiare. Granit Xhaka, starul lui Arsenal Londra, a finalizat o acțiune prelungită de atac cu un șut puternic de la aproximativ 20 de metri. La doar 5 minute distanță, Shaqiri a fost aproape să întoarcă rezultatul. Lovitura trimisă cu mult efect din flancul drept a lovit vinclul porții sârbilor.

Mijlocașul lui Stoke, Xherdan Shaqiri, nu a cedat, iar în minutul 90 a înscris după o cursă de 40 de metri și a stabilit scorul final al partidei, 2-1.

CLASAMENT GRUPA E
1. BRAZILIA 2 MECIURI / 4 PUNCTE
2. ELVEȚIA 2M / 4P
3. SERBIA 2M / 3P
4. COSTA RICA 2M / 0P

Meciuri disputate până acum: Costa Rica - Serbia 0-1, Brazilia - Elveția 1-1 Brazilia - Costa Rica 2-0, Serbia - Elveția 1-2

Meciuri rămase de disputat:  Serbia - Brazilia, Elveția - Costa Rica

Serbia - Elveția 1-2Au marcat: Mitrovic '5 / Xhaka '53, Shaqiri '90

Serbia: Stojkovic - Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov - Matic, Milivojevic - Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic - Mitrovic
Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Grujic, Jovic, Ljajic, Prijovic, Radonjic, Rodic, Rukavina, Spajic, Veljkovic, Zivkovic
Antrenor: Mladen Krstajic

Elveția: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic
Rezerve: Burki, Mvogo, Djourou, Drmic, Elvedi, Embolo, Fernandes, Freuler, Gabranovic, Lang, Moubandje, Zakaria
Antrenor: Vladimir Petkovic