Amicale

Greu fără Băluță? Start nefast pentru U Craiova în primul amical al cantonamentului din Austria

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 24 iunie 2018

U Craiova a început cu înfrângere stagiul de pregătire din Hall in Tirol (Austria). Deținătoarea Cupei României a fost învinsă de V-Varen Nagasaki, formație din prima ligă a Japonei, scor 0-1.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Nakahara, în minutul 27, grație unui execuții superbe de la marginea careului.

Cea mai mare ocazie a oltenilor a fost irosită de Burlacu, în minutul 6, însă reluarea acestuia a fost blocată de portarul japonezilor. Craiova a fost în permanență în căutarea egalării, dar nu a reușit să înscrie deloc la primul meci de la vânzarea lui Alexandru Băluță la Slavia Praga.

Marii absenți ai partidei au fost Alexandru Mitriță și Gustavo, ambii menajați de Mangia.

Echipa utilizată de Mangia: Popescu - Martici, Kelici, Tiago Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Briceag - Burlacu, Glavina, Mihăilă
Rezerve: Dică, Preduț, Gardoș, Rossi, Bărbuț, Markovici, Puțaru, Juncu, Borța, Șerban, Bîrzan