CM 2018

VIDEO+FOTO » Calificare jenantă! Japonia pierde cu Polonia, scor 0-1, dar se califică în "optimi" datorită cartonașelor » Circ în ultimele 10 minute

+26 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 28 iunie 2018

Polonia a câștigat meciul cu Japonia , scor 1-0, din ultima etapă a Campionatului Mondial din Rusia. Deși asiaticii au pierdut, aceștia vor merge mai departe în "optimi" datorită numărului mai mic de cartonașe galbene primit față de naționala Senegalului.

• Columbia și Japonia sunt echipele din grupa H care s-au calificat în "optimi"
  • Japonia va juca împotriva primului loc din grupa G, Anglia sau Belgia

Polonezii n-au luptat decât pentru glorie pentru că orice ar fi făcut nu mai aveau nicio șansă de calificare. Bednarek a marcat unicul gol al partidei în minutul 60. În finalul meciului, Japonia s-a văzut cu sacii în căruță și în ultimele 10 minute a pasat în propria jumătate de teren.

Suporterii au huiduit atitudinea japonezilor, însă jucătorii asiatici nu păreau vreun pic deranjați.

Japonia a terminat la egalitate perfectă cu Senegal, atât la puncte cât și la numărul de goluri marcate și primite. Astfel, departajarea s-a făcut la numărul de cartonașe galbene pe care cele două naționale le-au văzut la acest turneu final. Japonia a fost avertizată de 4 ori, în timp ce senegalezii au primit 6 cartonașe galbene.

Japonia - Polonia 0-1A marcat: Bednarek 60

Echipele de start:

Japonia: Kawashima - Sakai, Yoshida, Makino, Nagatomo - Yamaguchi, Shibasaki - Sakai, Okazaki, Usami - Muto
Rezerve: Higashiguchi, Nakamura, Endo, Haraguchi, Hasebe, Honda, Inui, Kagawa, Osaka, Oshima, Shoji, Ueda

Polonia: Fabianski - Bereszynski, Glik, Bednarek - Kurzawa, Krychowiak, Goralski, Kedzejczyk - Zielinski, Lewandowski, Grosicki
Rezerve: Bialkowski, Szcesny, Blasczykowski, Cionek, Kownacki, Linetty, Milik, Pazdan, Peszko, Piszczek, Rybus, Teodorczyk

Stadion: Volgograd Arena
Arbitru: Sikazwe Janny (Zambia)