CM 2018

VIDEO + FOTO Messi? Mais non! Argentina este eliminată de Franța, 4-3, după un meci FABULOS al lui Mbappe!

+20 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 iunie 2018

Franța a învins Argentina, scor 4-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia după un meci senzațional.

• Sfertul de finală Uruguay - Franța se va juca vineri, 6 iulie, de la ora 17:00

Franța - Argentina, cea mai așteaptată optime de finală a Mondialului, nu a dezamăgit. Echipele au trecut rapid rapid peste faza de tatonare. Griezmann a țintit bara din lovitură liberă în minutul 11 și a prefațat desfășurarea nebună a meciului.

Tot vârful lui Atletico Madrid a transformat și penalty-ul de 1-0, pe centrul porții, în minutul 13. Cursa din care Mbappe a obținut lovitura de la 11 metri a furat însă privirile microbiștilor.

La pauză a fost însă egalitate. Angel di Maria a marcat cu un trasor din afara careului, golul de la cea mai mare distanță la acest turneu final.

Arena din Kazan s-a aprins pur și simplu în minutul 48. Leo Messi a trimis un șut slab din interiorul careului de 16 metri, Gabriel Mercado a deviat norocos și l-a păcălit pe Lloris, portar fără vreo intervenție până în acel moment al înfruntării.

Fundașul surpriză al lui Deschamps, Benjamin Pavard, a egalat cu un exterior superb de la marginea careului argentinian, după care Armani s-a întins degeaba.

A fost momentul în care a ieșit din nou la rampă Mbappe, puștiul de 19 ani al celor de la PSG. A marcat două goluri în decurs de 4 minute și a devenit cel mai tânăr jucător care înscrie două goluri în același meci la un Mondial, după Pele.

Finalul a fost unul plin de tensiune. "Kun" Aguero a redus diferența la o singură lungime cu o lovitură de cap, în prelungiri, iar spiritele s-au încins. Otamendi a lovit cu mingea un francez căzut la pământ, arbitrul Faghani arătând două cartonașe galbene.

Titlul este împrumutat de la jurnalistul francez Fred Hermel, care l-a postat într-un tweet :D

Franța - Argentina 4-3Au marcat: Griezmann '13 (pen.), Pavard '57, Mbappe '64 '68 / Di Maria '41, Mercado '48, Aguero 90+3

Franța: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante, Matuidi - Mbappe, Griezman, Giroud
Rezerve: Mandanda, Areola, Kimpembe, Lemar, Dembele, Tolisso, Nzonzi, Rami, Fekir, Sidibe, Thauvin, Mendi
Antrenor: Didier Deschamps

Argentina: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico - Perez, Mascherano, Banega - Pavon, Messi, Di Maria
Rezerve: Guzman, Caballero, Ansaldi, Biglia, Fazio, Acuna, Higuain, Meza, Salvio, Aguero, Lo Celso, Dybala
Antrenor: Jorge Sampaoli

Arbitru: Alireza Faghani (Iran)
Stadion: Kazan