Tenis

Agnieszka Radwanska, eliminată în turul II la Wimbledon » Înfrângere dureroasă pentru jucătoarea care a eliminat-o pe Gabriela Ruse

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 04 iulie 2018

Agnieskza Radwanska (30 WTA) a părăsit turneul de la Wimbledon în turul secund, învinsă de jucătoarea cehă Lucie Safarova (66 WTA), scor 5-7, 4-6, după o oră și 42 de minute de joc.

Considerată o specialistă pe iarbă, Radwanska a avut o evoluție dezamăgitoare azi. A irosit nepermis două mingi de set în prima manșă, la 5-4, apoi a fost pedepsită de Safarova, care și-a adjudecat setul cu 7-5.

Radwanska și-a pierdut cumpătul în setul secund și a comis multe erori neforțate care i-au permis Safarovei să se distanțeze rapid la 5-1. În cele din urmă, jucătoarea din Cehia s-a impus cu 6-4 și s-a calificat în turul III.

Finalistă la ediția din 2013, poloneza Radwanska fusese cea care a eliminat-o în primul tur pe românca Gabriela Ruse după un meci dramatic de trei seturi, 6-3, 4-6, 7-5 (detalii, aici).