Tenis

WIMBLEDON 2018. Veste bună pentru Simona Halep. Coșmarul Simonei e OUT din turul II de la Wimbledon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 05 July 2018

Britanica Johanna Konta, locul 24 WTA, a fost eliminată în turul II la Wimbledon, după ce a fost învinsă de slovaca Dominika Cibulkova, locul 33 WTA, scor 3-6, 4-6.

Johanna Konta se putea întâlni cu Simona Halep în optimile turneului de la Wimbledon. Cele două s-au duelat și anul trecut la turneul londonez, în sferturi, când Konta a câștigat dramatic, scor 3-6, 7-6, 6-2.

În primul set al meciului Johanna Konta - Dominika Cibulkova, favorita publicului londonez și-a cedat o singură dată serviciul, la 2-3 și nu a putut egala situația în set, Cibulkova controlând fără emoții duelul.

Setul doi a fost asemănător. Cibulkova a forțat în startul meciului și a făcut break la 1-1. Până la final, slovaca a jucat sigur și s-a menținut în avantaj, câștigând partida după ce a ratat două mingi de meci.