Tenis

WIMBLEDON 2018. Șocul zilei la Wimbledon: Garbine Muguruza a fost eliminată! Adversara a zdrobit-o în decisiv!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 05 July 2018

Spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA, a fost eliminată în mod surpinzător de belgianca Alison van Uytvanck, locul 47 WTA, scor 7-5, 2-6, 1-6, după un meci care a durat două ore.

Muguruza, câștigătoarea turneului anul trecut, s-a impus cu greu în primul set. Belgianca a condus cu 4-2, dar Muguruza a revenit și a egalat. La 5-5. Muguruza a mai făcut un break și a servit cu succes pentru a câștiga setul.

Muguruza a început setul doi cu un break, dar Van Uytvanck a revenit. Belgianca a făcut trei break-uri în set, controlând jocul, și a trimis meciul în decisiv. În al treilea set, Van Uytvanck a dominat-o autoritar pe Muguruza, cedând doar un game și reușind două break-uri.

În turul următor, Alison Van Uytvanck o va întâlni pe Anett Kontaveit. Garbine Muguruza era principala advesară a Simonei Halep pe jumătatea superioară de tablou. Cele două s-ar fi putut duela în semifinale.