CM 2018

VIDEO+FOTO Vis terminat pentru Uruguay! Franța învinge cu 2-0 și merge în semifinale

+35 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 06 July 2018

Franța este prima echipă calificată în semifinalele Campionatului Mondial. Formația lui Didier Deschamps a trecut fără prea multe probleme de Uruguay, scor 2-0.

• În semifinale, Franța va juca împotriva învingătoarei dintre Brazilia și Belgia pe 10 iulie, de la ora 21:00

Varane a deschis scorul în minutul 40, cu o lovitură de cap bine plasată. S-a făcut 2-0 în minutul 61, când Griezmann a trimis un șut de la mare distanță, slab, însă Muslera a scăpat mingea în poartă.

Fără Cavani, lăsat doar pe bancă din cauza accidentării din meciul cu Portugalia, formația "celestă" n-a contat în atac și a părăsit competiția.

URUGUAY - FRANȚA 0-2 (Varane 40, Griezmann 61)

Uruguay: Muslera - Caceres, Giménez, Godin, Laxalt - Nandez, Torreira, Bentancur, Vecino - Suarez, Stuani
Rezerve: Campana, M. Silva, Coates, De Arrascaeta, M. Gomez, M. Pereira, C. Rodriguez, C. Sanchez, G. Silva, Cavani, Urreta, Varela
Antrenor: Oscar Tabarez

Franța: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez - Pogba, Tolisso, Kante, Griezmann, Giroud - Mbappe
Rezerve: Areola, Mandanda, O. Dembele, Fekir, Kimpembe, Lemar, B. Mendy, N'Zonzi, A. Rami, D. Sidibe, Thauvin
Antrenor: Didier Deschamps

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina)