Liga Campionilor

Bătrîneşte

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Campioana uzată a Europei a rezistat la Londra în faţa elanului tineresc al "tunarilor" şi vede calificarea mai aproape

Chiar cu termenul de garanţie la limită, Milan rezistă sus în Ligă. Şi e favorită să treacă a şasea oară la rînd în "sferturi", după remiza muncită de aseară cu puştii teribili ai Arsenalului (0-0).

Seara a început prost pentru "tunari". După atîtea absenţe, Wenger l-a pierdut şi pe Kolo Toure. Ivorianul s-a sacrificat pentru a devia şutul lui Pato, puştiul rătăcit în legiunea "over 30". Şi imediat Lehmann a salvat "capul" lui Maldini. Treptat, Arsenal şi-a încolţit adversarul. Dar, aşa cum se temea Wenger, a atacat cu frîna de mînă trasă, incomodată de presingul milanez.

Doar Adebayor a călcat acceleraţia, fiind greu de ţinut în frîu de bătrîneii lui Ancelotti. Şi efectul? Ocazii rare, reluarea "optimii" Liverpool-Inter. Atenţie la Maldini! Pe partea lui, Eboue a defilat. Şi-a permis să pună jos legenda, dar centrarea lui a fost trimisă de Flamini în braţele uriaşului Kalac. Care, şi cu arătătorul luxat, a deviat şutul aceluiaşi Flamini pe final de repriză.

După pauză a venit rîndul "rossonerilor" să piardă un stoper. Ieşirea lu Nesta (întindere) şi mutarea lui Maldini în centru a fisurat betonul campioanei Europei. Puştii şi-au reamintit să zburde, împingînd bătrîneii în corzi. Kalac a intrat în panică la avalanşa de ocazii ale lui Hleb, Adebayor şi Eduardo. Oddo a spart însă canonada, cu un şut "peste", şi a scurtcircuitat elanul tinerilor londonezi o perioadă. Finalul a încins iar atmosfera. Nici Fabregas, în două rînduri, şi Bentdner nu l-au putut bate pe Kalac. Rămas şi fără Pato, intrat nerefăcut, Ancelotti a închis cu Emerson. Definitiv, fără gol.

ARSENAL - AC MILAN 0-0
ARSENAL: Lehmann - Sagna, K. Toure (7 Senderos), Gallas, Clichy - Eboue (90 Walcott), Fabregas, Flamini, Hleb - Adebayor, Eduardo (74 Bendtner). Antr. A. Wenger
MILAN: Kalac - Oddo, Nesta (50 Jankulosvki), Kaladze, Maldini - Gattuso, Pirlo, Ambrosini - Kaka, Seedorf (86 Emerson) - Pato (77 Gilardino). Antr. C. Ancelotti
A arbitrat Claus Bo Larsen (Danemarca)

Adebayor a zburat deseori deasupra defensivei milaneze, dar bara l-a salvat în final pe Kalac