Tenis

WIMBLEDON 2018. Finală tare la Wimbledon » Serena Williams și-a demolat adversara din semifinală și o va întâlni pe Angelique Kerber în ultimul act

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 12 iulie 2018

Serena Williams a câștigat fără drept de apel semifinala de la Wimbledon cu Julia Goerges, scor 6-2, 6-4.

În finala de la Wimbledon, de sâmbătă, Serena Williams va da piept cu Angelique Kerber, care a învins-o pe Jelena Ostapenko în cealaltă semifinală, scor 6-3, 6-3.

Serena și Kerber s-au mai întâlnit de 8 ori până acum, iar în 6 rânduri jucătoarea din SUA a avut câștig de cauză. Ultimul duel între cele două a avut loc tot la Wimbledon și tot în ultimul act al competiției, în 2016, când Serena s-a impus, scor 7-5, 6-3.

Jelena Ostapenko - Angelique Kerber 3-6, 3-6

Angelique Kerber, locul 10 WTA, s-a calificat în finala de la Wimbledon, după ce a trecut de Jelena Ostapenko, locul 12 WTA, scor 6-3, 6-3

Meciul a început echilibrat, ambele jucătoare câștigându-și serviciul în startul partidei. Ostapenko și Kerber au mers cap la cap până la 3-3, moment în care nemțoaica a început să câștige trei game-uri la rând și și-a adjudecat setul. Letona joacă oscilant, făcând multe greșeli, dar reușind și multe puncte direct câștigătoare. În schimb, Kerber este mult mai sigură în lovituri și nu risipește punctele.

Setul doi a fost dominat autoritar de Angelique Kerber. Nemțoaica și-a păstrat nivelul ridicat și a profitat de gafele tot mai mari ale adversarei sale. Jocul lui Ostapenko a fost tot mai ezitant, letona făcând foarte multe greșeli. Kerber a fost precisă în lovituri și a condus cu 5-1. Letona a salvat o minge de meci și mai câștigat două game-uri. La 5-3, Kerber a fost mai sigură la serviciu și a câștigat meciul, calificându-se pentru a doua oară în finala de la Wimbledon, după cea din 2016

Kerber, 30 de ani, poate bifa al treilea turne de Grand Slam din carieră, după ce s-a impus la Australian Open și US Open 2016.