Stranieri

VIDEO Debut de senzație pentru Andrei Ivan la Rapid Viena! A marcat două goluri și a celebrat în stilul caracteristic

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 21 iulie 2018

Andrei Ivan (21 de ani) a debutat într-un meci oficial pentru Rapid Viena în victoria din primul tur al Cupei Austriei, vs Kufstein, echipă din liga a treia, scor 5-0.

Atacantul român a marcat două goluri. A deschis scorul în minutul 5 cu un șut cu latul din interiorul careului la colțul lung și a stabilit rezultatul final în minutul 62 când a primit o pasă în fața porții.

După prima reușită, Ivan a sărbătorit golul cu o tumbă pe spate, așa cum o făcea și când juca la U Craiova.

Celelalte goluri au fost înscrise de Berisha ('19) și Alar ('34, '58).

Andrei Ivan e împrumutat de Rapid Viena de la Krasnodar, formație care l-a cumpărat în 2017 de la U Craiova în schimbul a 3 milioane de euro.

Ivan mai are contract cu FC Krasnodar până în 2022 și e împrumutat la Rapid Viena până la finalul acestui sezon.