Stranieri

VIDEO Golul starului croat n-a fost suficient pentru Dan Petrescu » E în continuare ultimul în China + ce a făcut Olăroiu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 22 iulie 2018

Formațiile antrenate de Dan Petrescu și Cosmin Olăroiu au obținut doar câte un punct în etapa a 13-a din China.

Dan Petrescu nu a reușit încă să resusciteze ultima clasată din China, Guizhou Zhicheng. A remizat în deplasarea de la Guangzhou R&F, scor 1-1, fiind egalat în minutele de prelungire ale partidei. Scorul a fost deschis în minutul 39 de startul croat Nikica Jelavic (32 de ani).

Elevii lui Petrescu au rezistat eroic mai bine de 50 de minute, până în minutul fatidic, 90+2. Brazilianul Urso Junior a trimis cu capul după o lovitură de colț, iar Guizhou Zhicheng rămâne ultima, la 7 puncte de salvarea de la retrogradare.

Egal și pentru Olăroiu

Jiangsu Suning, formația pregătită de Cosmin Olăroiu, a terminat la egalitate în deplasarea de la Hebei, scor 0-0. Punctul scos astăzi nu îl ajută pe Olăroiu în lupta la titlu. Beijing Guoan și Shadong Luneng, primele două clasate din China, s-au impus fără probleme etapa aceasta.