FCSB - DINAMO 3-3. Florinel Coman intră direct în istoria derby-urilor » A bătut un record și l-a egalat pe Dănciulescu în altă privință

Articol de Liviu Manolache  —  luni, 30 iulie 2018

FCSB și Dinamo au remizat, scor 3-3, într-un meci pe care Florinel Coman (20 de ani) nu îl va uita foarte curând.

Florinel Coman a fost introdus de Nicolae Dică după pauză, în locul lui Felipe Teixeira. Vârful adus de la Viitorul nu a dezamăgit și a marcat o "dublă", care îl trimite direct în istoria grupării roș-albastre, fiind cel mai tânăr fotbalist care reușește o astfel de performanță într-un derby cu Dinamo.

Tânărul vicecampioanei devine și al 2-lea fotbalistul care punctează de două ori din postura de rezervă într-un clasic al României. Precedentul performer a fost Ionel Dănciulescu, intrat în minutul 62 al derby-ului Steaua - Dinamo, 4-2, de pe 6 martie 1996. Actualul director general al "câinilor" evolua atunci pentru gruparea din Ștefan cel Mare.