Tenis

SERENA WILLIAMS. Explicațiile americancei după cea mai dură înfrângere a carierei: "Nu am timp să fiu șocată"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 01 August 2018

Serena Williams (26 WTA) a suferit în această dimineață cea mai rușinoasă înfrângere din carieră, în primul tur de la San Jose, scor 1-6, 0-6, în fața britanicei Johanna Konta (48 WTA).

După meci, Serena a declarat că nu s-a simțit confortabil pe durata meciului, dar nu e prea îngrijorată din cauza celui mai drastic eșec din întreaga carieră.

"Cred că adversara mea a jucat bine în setul secund, în timp ce eu nu am fost în cea mai bună formă în primul set. A devenit foarte încrezătoare, iar acest lucru a ajutat-o. Am atâtea lucruri în minte încât nu am timp să fiu șocată după o înfrângere în care e clar că nu am fost în cea mai bună formă", a declarat americanca, potrivit The Guardian.

Această înfrângere a fost și cea mai umilitoare din întreaga carieră, fiind pentru prima oară când obține un singur game într-un meci.

Până la acest meci, cel mai usturător eșec de acest gen s-a întâmplat în 2014, la Turneul Campioanelor, când Simona Halep a învins-o, scor 6-0, 6-2.