Europa League

Sebastian Colțescu e pus la zid de antrenorul Spartei Praga » Nicolae Stanciu a reacționat și el după eliminarea din Europa League

Articol de Aurelian Botezatu  —  vineri, 03 august 2018

”Centralul” Sebastian Colțescu e criticat de antrenorul Spartei, Zdenek Scasny, deși în minutul 75 a acordat corect lovitura de la 11 metri care a consfințit practic eliminarea cehilor din competiție.

Jucătorii Spartei Praga și antrenorul Zdenek Scasny și-au vărsat nervii pe arbitrul Sebastian Colțescu, deși sunt singurii vinovați pentru eliminarea din Europa. După ce au pierdut surprinzător prima manșă, de la Subotica, cu 2-0, joi seară au avut 2-0 pe tabelă în minutul 66. Încă un gol și ar fi fost în turul 3 preliminar. Însă cu un sfert de oră înaintea finalului, la un duel în suprafața de pedeapsă a Spartei, fundașul Uros Radakovici l-a împins din spate pe Djenici, doborându-l la pământ, și Colțescu a arătat prompt punctul de la 11 metri.

Fault clar și inutil

Cehii au protestat, căpitanul Josef Sural a primit cartonaș galben, dar "centralul" român chiar n-are vină. Faultul lui Radakovici a fost pe cât de inutil, pe atât de clar. O neglijență, mai degrabă, în condițiile în care incidentul s-a petrecut în marginea careului mare, iar Djenici nici măcar nu era într-o poziție favorabilă pentru a șuta la poartă.

Gol anulat și eliminare

Cu toate astea, la conferința de presă, Scasny a criticat arbitrajul lui Colțescu, care i-a anulat un al doilea gol lui Sural (61), pentru fault, și la final l-a și eliminat cu "roșu" direct, pentru proteste. "Suntem foarte dezamăgiți. Nu-l vom pune la zid pe Radakovici, dar decizia arbitrului român de a da penalty la acea fază mi s-a părut una prea dură", comentat antrenorul Spartei.

2e numărul eliminărilor dictate de Colțescu, joi, la Praga. El i-a trimis la vestiare pe Marcici (Subotica), în minutul 82, și pe Sural (Sparta) în 90+8

90de minute, plus prelungirile, au jucat Niță și Stancu la Sparta. Chipciu a fost înlocuit în minutul 90+6, iar Vătăjelu a fost introdus la praghezi în minutul 85

"Mulți coechipieri spun că am pierdut calificarea în tur, dar eu nu sunt de acord. Acasă am ratat-o. Am avut meciul în mână, 2-0 pe tabelă și ne-am creat multe alte ocazii, pe care însă le-am irosit. Apoi, am avut ghinion la penalty"Nicolae Stanciu, mjlocaș Sparta

Sparta riscă sancțiuni drastice

După penalty-ul transformat în minutul 75, sârbul Bojan Cecarici i-a provocat pe ultrașii Spartei, bucurându-se indecent chiar în fața lor. Aceștia au răspuns provocării și au pătruns pe teren, unii dintre ei purtând măști pe față, dar fără a deveni violenți (foto). Colțescu a oprit partida vreme de 7 minute, reluând-o abia după ce Sural a reușit să-i convingă pe fani să se întoarcă în tribune. Cotidianul Blesk scrie că Sparta riscă sancțiuni drastice din partea UEFA, foarte probabil o amendă și un meci cu porțile închise.

Vezi și: GALERIE FOTO + VIDEO Ultrașii Spartei au copiat PCH și au creat haos la meciul din Europa League » Au intrat pe teren cu măști pe față după decizia controversată a lui Colțescu