HERMANNSTADT - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-1 // Dunărea Călărași e neînvinsă în primele 3 etape ale Ligii 1! Final DRAMATIC în duelul cu Hermannstadt

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 05 august 2018

FC Hermannstadt și Dunărea Călărași au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci decis în minutele de prelungire.

FC Hermannstadt a început mult mai curajos partida disputată teoretic pe teren propriu, practic în deplasare, la Târgu Mureș.  Blănaru a deschis scorul în duelul nou-promovatelor în minutul 23. Dunărea Călărași nu a reușit să exercite presiunea necesară revenirii în joc.

Dan Alexa a schimbat în repriza secundă, a introdus principalii oameni ai promovării în liga 1, Valentin Alexandru și Kanda, iar rezultatele au apărut în joc.

Hermannstadt s-a retras deliberat în ultimele 15 minute și avea să fie pedepsită la o fază fixă. O lovitură liberă din lateral dreapta l-a găsit nemarcat în preajma careului de 6 metri pe Alin Dobrosavlevici în primul minut de prelungire. Fundașul central al călărășenilor a reluat fără speranță pentru Căbuz și o păstrează pe Dunărea neînvinsă.

• Rezultatele Dunării în acest sezon: 1-0 cu Viitorul, 0-0 cu CFR, 1-1 cu Hermannstadt

FC Hermannstadt - Dunărea Călărași 1-1Au marcat: Blănaru '23 / Dobrosavlevici '90+1

Hermannstadt: Căbuz - A. Coman, I Stoica, Dandea, Tătar - Dâbea, Antonov - I. Petrescu, Bruno, Nkololo - Blănaru