Tenis

VIDEO Sorana Cîrstea a fost aproape de victoria carierei! Venus Williams a rezistat și se va duela cu Simona Halep în turul următor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 09 August 2018

Sorana Cîrstea (54 WTA) a fost eliminată de Venus Williams (14 WTA), scor 6-7, 4-6, în turul secund de la Rogers Cup.

• Venus va juca în turul III la noapte, împotriva Simonei Halep (1 WTA), care a trecut de Pavlyuchenkova (Detalii AICI).

Sorana Cîrstea a fost aproape de una dintre cele mai importante victorii din carieră. A reușit un break rapid în fața americancei, în chiar primul game al înfruntării, și a reușit să îl păstreze până la scorul de 5-4. A 13-a favorită a turneului a reușit rebreakul și s-a impus în tie-break, la 4.

Și setul 2 a fost unul echilibrat, cu 5 break-uri. Venus a avut nervii mai tari în final și s-a impus datorită experienței net superioare 7-6, 6-4, după o oră și 31 de minute.

Sorana Cîrstea - Venus Williams 6-7 (4-7), 4-6

Miercuri seara, Mihaela Buzărnescu a suferit o accidentare teribilă la gleznă în timpul meciului din turul II cu Elina Svitolina. Românca nu a mai putut continua meciul și a părăsit terenul într-un scaun cu rotile.