Europa League

ALASHKERT - CFR CLUJ 0-2 // Campioana României se impune categoric în Armenia și tranșează calificarea în play-off-ul Europa League

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 09 August 2018

ALASHKERT - CFR CLUJ // CFR Cluj s-a impus cu 2-0 în fața campioanei Armeniei, Alashkert, în prima manșă a turului III preliminar din Europa League, prin "dubla" lui George Țucudean.

• Returul are loc joi, 16 august, la Cluj.
  • Vezi AICI imagini de la meci!​
  • Dacă trece de Alashkert, CFR Cluj va juca cu învingătoarea dublei manșe dintre Legia Varșovia (Polonia) și Dudelange (Luxemburg).​

Clujenii și-au demonstrat superioritatea încă din start. Camora a speculat golurile imense din flancul drept al defensivei gazdelor și a oferit o pasă ideală lui Păun în minutul 2. Mijlocașul "feroviarilor" a trimis însă în plasa laterală din mai puțin de 2 metri. Tot căpitanul campioanei României a pasat și la golul de 1-0 marcat de Țucudean cu o execuție de finețe, un lob peste Cancerevic, în minutul 5.

Repriza secundă a început sub aceleași coordonate. Djokovici a pasat inteligent către Țucudean în minutul 49, iar fostul vârf al lui Dinamo, FCSB și Viitorul a obținut o lovitură de la 11 metri. Tot el a transformat și a stabilit scorul final, 2-0.

Alashkert - CFR Cluj 0-2A marcat: Țucudean '5, '49 (pen.)

cele mai importante momente ale meciului:

S-a terminat partida!
min. 68:
Țucudean, marcatorul celor două goluri, este înlocuit cu Tambe.
min. 63:
Costache intră în locul lui Mailat.
min. 49: GOL CFR Cluj, 0-2!
George Țucudean transformă un penalty obținut tot de el.
A început partea secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 32:
Campioana României controlează autoritar partida. Formația lui Conceicao speculează fiecare acțiune în flancul stâng. Singurele șanse ale armenilor au venit în urma unor șuturi de la distanță.
min. 5: GOL CFR Cluj!
Țucudean primește o pasă extraordinară de la Camora și lobează elegant portarul.
min 2:
Alexandru Păun ratează o șansă rarisimă. Un șut ratat al lui Camora se transformă într-o pasă la 1 metru de poarta armenilor. Mijlocașul clujenilor trimite în plasa laterală.
A început partida!

Alashert: Cancerevic - Yedigaryan, Voskanyan, Stojkovic, Praznovsky, Daghbasyan - Marmentini, Grygoryan, Yedigaryan, Jefferson - Nenadovic
Rezerve: Avagyan, Antonic, Dashyan, Manucharyan, Romero, Sekulic, Simonyan
Antrenor: Varuzhan Sukiasyan

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea - Vinicius, A. Mureșan, Camora - Djokovici, Hoban - Al. Păun, Bordeianu, Mailat - Țucudean
Rezerve: Vâtcă - Costache, Ioniță, Lang, Males, Peteleu, Tambe
Antrenor: Toni Conceicao

Stadion: Vazgen Sargsyan Republican Stadium (Erevan)
Arbitru: Serghei Boiko (Ucraina)