Europa League

Gigi Becali a analizat o fază din turul cu Hajduk și și-a dat seama că a greșit: "Acum văd"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 10 august 2018

Gigi Becali a analizat faza din finalul partidei Hajduk și FCSB, scor 0-0, în care Olimpiu Moruțan a ratat dintr-o poziție bună, din interiorul careului, după o combinație rapidă cu veteranul Teixeira.

Inițial, în timpul intervenției telefonice de la Pro X, de după meci, Gigi Becali l-a "urecheat" pe Moruțan: "El a ajuns acolo, dar a arătat că este tânăr. La faza aia trebuia să dea gol. Putea să mai facă o fentă, sau să dea cu stângul mai puternic".

La scurt timp, patronul FCSB a reanalizat acțiunea și și-a schimbat părerea: "Acum văd. A fost o fază dificilă, avea 3 adversari în jur. Eu cred că a ales soluția ideală, cu exteriorul piciorului stâng. Trebuia probabil mai sus, la colțul lung".

Olimpiu Moruțan fost introdus în minutul 87 al partidei dintre Hajduk și FCSB, în locul căpitanului Florin Tănase. În puținele minute pe care le-a prins a ieșit în evidență, ratând și cea mai mare ocazie de gol a vicecampioanei României.