Tenis

Irina Begu, victorie entuziasmantă în primul tur de la US Open! Își cunoaște următoarea adversară

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 27 august 2018

Irina Begu (28 de ani, 59 WTA) a trecut de Jennifer Brady (23 de ani, 66 WTA), scor 6-3, 6-3, în primul tur de la US Open.

• Irina Begu va juca în turul următor împotriva chinezoaicei Qiang Wang (26 de ani, 52 WTA)

Românca a început prost partida, pierzând primele două game-uri pe propriul serviciu. A urmat o serie excelentă de 6 jocuri, care i-au adus oferit primul act după 42 de minute.

În ciuda unui procentaj slab al primului serviciu, 54 la sută, Begu a reușit să revină și în actul secund. Ajutată de numeroasele greșeli neforțate ale americancei, Irina reușește o victorie de moral, într-o oră și 28 de minute.

Irina Begu a depășit una dintre cele mai slabe perioade din carieră. Românca fusese eliminată în primul tur la ultimele 7 turnee la care a participat, inclusiv de la Wimbledon.

Vezi și: Coșmar sau realitate? Simona Halep, eliminată în primul tur de la US Open după ce a fost masacrată de jocul agresiv al Kaiei Kanepi