Europa League

FOTO » Puneți milieurile la loc! "Messi al portarilor" o îngroapă pe FCSB » Roș-albaștrii ratează calificarea în grupele Europa League, deși au învins Rapid Viena, scor 2-1

+22 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 30 august 2018

FCSB a învins-o pe Rapid Viena, scor 2-1, însă austriecii sunt cei care se califică în grupele Europa League, după victoria din tur, scor 3-1.

Roș-albaștrii au deschis scorul încă din minutul 11, când Gnohere a primit o pasă excelentă în fața porții de la Roman și a trimis cu latul în plasă.

Trupa lui Dică a majorat scorul cu câteva secunde înainte de a intra la cabine prin Roman, care a reluat cu capul un balon deviat de un adversar și FCSB la acest scor FCSB era calificată.

Totuși, în minutul 63, portarul Andrei Vlad a comis o gafă de începător și le-a oferit pe tavă golul austriecilor. Goalkeeperul a respins în față o minge care ieșea în afara terenului și Sonnleitner a înscris golul care duce echipa lui Andrei Ivan în grupele Europa League.

• Luna trecută, Mihai Stoica a ironizat inițiativa dinamoviștilor de a imprima sloganul "Doar Dinamo București" pe echipamentul din noul sezon: "Doar că unii joacă prin Europa, alții se pregătesc să-și dea milieurile jos de pe televizor și să se uite"

FCSB - Rapid Viena 2-1Au marcat: Gnohere '11, M. Roman '45+2 / Sonnleitner '63Eliminat: Bălașa '90+1

FCSB: A. Vlad - R. Benzar, Planici, Bălașa, A. Stan - Pintilii, Filip (Man '85) - M. Roman (Coman '74), Fl. Tănase (Rusescu '45), Teixeira - Gnohere
Rezerve: Bălgrădean, Nedelcu, Morais, Ov. Popescu
Antrenor: Nicolae Dică

Rapid Viena: Strebinger - Muldur (Auer '64), Sonnleitner, Barac, Potzmann - Schwab, Ljubicic - Murg (Martic '89), Knasmullner (Hofmann '76), A. Ivan - Alar
Rezerve: Knoflach, Malicsek, Kostic, Guillemenot
Antrenor: Goran Djuricin

Arbitru: Michael Oliver (Anglia) / Asistenți: Stuart Burt, Simon Bennett (ambii din Anglia)