Nationala

ROMÂNIA - MUNTENEGRU 0-0 // FOTO Start șchiop în Liga Națiunilor » "Tricolorii" au dezamăgit la debut pe un stadion dezolant

+25 Foto

Articol de Răzvan Luţac  —  vineri, 07 septembrie 2018

România a debutat cu stângul în Liga Națiunilor, "tricolorii" remizând pe teren propriu cu Muntenegru, 0-0, într-o partidă disputată fără spectatori la Ploiești. Cu o formulă standard, echipa lui Contra a dezamăgit împotriva Muntenegrului, care a avut nu mai puțin de 6 absenți.

•  Vezi AICI FOTO de la meci!
  • România continuă aventura din Liga Națiunilor luni, la Belgrad, când "tricolorii" vor avea o misiune și mai grea. Echipa lui Contra dă piept cu Serbia, echipă care a fost prezentă în vară la Mondialul din Rusia. Sârbii au debutat cu victorie în Liga Națiunilor, 1-0 în Lituania.
  • Serbia - România se joacă pe 10 septembrie, de la 21:45. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Pro TV.

Echipa lui Contra a început modest partida și a fost la un pas să fie pedepsită în minutul 8. Săpunaru a avut o intrare imprudentă în careu asupra lui Boljevic, dar arbitrul slovac a închis ochii și a lăsat jocul să continue.

Singurele ocazii ale primei reprize au fost irosite de Chiricheș. Mai întâi a trimis cu capul puțin pe lângă (minutul 21), iar apoi a finalizat defectuos dintr-o poziție favorabilă, după p fază concepută tot de el (min.26). Aici s-a terminat însă aventura lui Chiricheș în meci. Căpitanul "tricolorilor" s-a accidentat la genuchiul stâng și nu a mai putut continua partida.

Evoluția palidă a României a continuat și în repriza secundă. Cu excepția ocaziei lui Keșeru din minutul 47, al cărui șut a fost blocat de Petkovic, elevii lui Contra au avut o evoluție dezamăgitoare.

"Blestemul" banderolei s-a abătut din nou asupra "tricolorilor" cu 20 de minute înainte de final. Pintilii a întâmpinat probleme musculare și nu a mai putut continua, fiind înlocuit cu Paul Anton.

Nici Mitriță și nici Budescu, cel care l-a înlocuit pe oltean, nu au creat momentele de magie la care ne așteptam, iar evoluția noastră a fost chinuitoare în multe momente din repriza secundă.

"Tricolorii" au jucat cu un om în plus din minutul 77 după eliminarea lui Mugosa, dar jocul nu s-a schimbat deloc, iar scorul a rămas intact până la final. Ultimele minute au fost inexplicabile: muntengrenii, aflați cu om în minus, au atacat, ba chiar au fost periculoși la poarta lui Tătărușanu!

• Adevărata sursă de bucurie a venit însă din Portugalia, acolo unde naționala U21 a reușit o victorie de senzație într-un meci important din preliminariile pentru EURO 2019 (detalii pe larg, AICI)!

România - Muntenegru 0-0

România: Tătărușanu - R. Benzar, Chiricheș (cpt), Săpunaru, Bancu - Stanciu, Pintilii - Chipciu, Al. Maxim, Mitriță - Keșeru
Rezerve:
Pantilimon, Fl. Niță, Toșca, M. Bălașa, Budescu, Țucudean, Cr. Manea, T. Băluță, Rotariu, P. Anton, Drăguș. Ad. Stoian
Antrenor:
Cosmin Contra

Muntenegru: Petkovic - Stojkovic, Savic (cpt), Simic, Tomasevic - Vukcevic, Scekic - Boljevic, Ivanic - Jovovoic - Mugosa
Rezerve: Mijatovic, Ljuljanovic, Kopitovic, Ivanic, Radunovic, Zoric, Beqiraj, Savicevic, Haksabanovic, Hocko
Antrenor:
Ljubisa Tumbakovic

Arbitru: Ivan Kruzliak (Slovacia) A1: Tomas Somolani / A1: Branislvav Hancko (ambii din Slovacia)

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

min.90+6: Paul Anton risipește ultimul atac al României. Fundașul lui Samara șutează periculos cu stângul de la marginea careului, mingea se duce peste poartă, iar arbitrul fluieră finalul partidei, 0-0.
min.90+5: Centrarea lui Benzar ajunge pe fruntea lui Maxim, care trimite însă mult pe lângă
min.90+4: Tătărușanu e aproape să comită o gafă mare în propriul careu, un jucător al Muntenegrului fiind la un pas să intercepteze mingea prelungită greșit de portarul naționalei
min.90: Arbitrul de rezervă dictează 5 minute de prelungiri!
min.90: Oaspeții atacă, deși joacă cu un om în minus! Jovovic se apropie de poartă după o fază confuză, dar șutează mult pe lângă din unghi
min.85: Nou-intratul Paul Anton vede cartonașul galben după o intrare imprudentă, la o fază în care muntenegrenii plecaseră pe un contraatac periculos
min.80: Budescu îl imită pe Pintilii și încearcă o execuție spectaculoasă. Șutează de la 50 de metri, pe lângă poartă
min.77: Oaspeții rămân în "10" după ce vârful Mugosa vede al doilea galben după o intrare imprudentă asupra lui Mihai Bălașa
min.74: Stanciu încearcă o execuție pretențioasă, șutează cu latul de la 16 metri, mingea se duce pe lângă poartă
min.72: Pintilii încearcă să-l surprindă pe portarul muntengrean, ieșit din poartă, dar Petkovic reține fără emoții. Pintilii nu mai poate continua partida din cauza unor probleme musculare și e înlocuit cu Paul Anton
min.68: Budescu e trimis pe teren, iese Mitriță
min.64: Stanciu execută o lovitură liberă din partea dreaptă, Keșeru se înalță și reia cu capul, peste poarta lui Petkovic
min.60: Mitriță dezvoltă un contraatac fulger, "tricolorii" încearcă să desfacă apărarea bine organiztă a muntenegrenilor, dar faza se stinge după ce șutul lui Chipciu se duce mult peste poartă
min.54: "Tricolorii" continuă să atace, șutul lui Stanciu venit după incursiunea lui Chipciu este respins în corner
min.47: Începem bine repriza secundă, iar Keșeru ratează o ocazie importantă, șutul său cu dreptul din câțiva metri fiind respins în corner de portarul muntenegrean
A început repriza secundă!

Pauză la Ploiești. Cele două echipe sunt la egalitate, 0-0!
min.41: Tătărușanu iese greșit pe o centrare, dar tot el intervine la foarfeca expediată de un jucător muntengrean
min.38: Ocazie importantă pentru România: Mitriță șutează superb de la aproximativ 25 de metri, dar mingea se duce puțin peste poartă
min.33: Incursiune periculoasă a lui Mitriță, care pătrunde în careu, dar e blocat de Sinic după ce olteanul și-a prelungit mult prea mult mingea
min.31: În locul lui Chiricheș, Contra îl trimite în teren pe Mihai Bălașa
min.29: Semnele medicilor naționalei îndreptate către Cosmin Contra sunt unele clare: Chiricheș nu mai poate continua partida și urmează să fie înlocuit. Pintilii preia banderola de căpitan
min.28: Chiricheș se resimte, cade fără să fie lovit, și are nevoie de îngrijiri medicale. Căpitanul "tricolorilor" acuză probleme la genunchi
min.26: Fază superbă reușită de "tricolori". Chiricheș pătrunde, îi pasează lui Maxim, care întoarce tot către Chiricheș. Fundașul lui Napoli a finalizat însă defectuos
min.21: Stanciu execută un corner, Chiricheș plutește frumos peste apărarea oaspeților, dar mingea se duce pe lângă poartă
min.15: După două driblinguri diabolice, Stanciu șutează periculos de la 30 de metri, dar mingea se duce peste poartă
min.12: Start modest de meci al elevilor lui Contra, care nu reușeșsc să se apropie deloc de poarta muntenegrenilor.
min.8: Oaspeții cer penalty după un duel al lui Săpunaru cu Boljevic, dar abitrul slovac lasă jocul să continue
min.1: A început partida, Muntenegru a beneficiat de lovitura de start!
Jucătorii celor două echipe intonează imnurile naționale. Partida va începe în scurt timp

update 20:20

"Guriță" a orchestrat două mutări de ultim moment față de formula de start la care se aștepta toată lumea: Alexandru Maxim (28 de ani), fotbalistul lui Mainz, va fi utilizat în locul lui Constantin Budescu, 29 de ani, mijlocașul plecat în această vară la Al-Shabab, în timp ce Keșeru e titularizat în detrimentul lui Țucudean.

UPDATE 19:00

FRF.ro anunță că tricolorii și-au ales numerele de pe tricou pentru partida cu Muntengru. Acestea sunt:

1. Costel Pantilimon • 12. Ciprian Tătărușanu • 16. Florin Niță

2. Romario Benzar • 3. Alin Toșca • 4. Cristian Manea • 5. Mihai Bălașa • 6. Vlad Chiricheș • 11. Nicușor Bancu • 22. Cristian Săpunaru

7. Alexandru Chipciu • 8. Mihai Pintilii • 9. Dorin Rotariu • 10. Alexandru Maxim • 14. Constantin Budescu • 15. Paul Anton • 18. Adrian Stoian • 20. Alexandru Mitriță • 21. Tudor Băluță • 23. Nicolae Stanciu

13. Claudiu Keșeru • 17. Denis Drăguș • 19. George Țucudean

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!