LIGA NAȚIUNILOR // FOTO Spania se impune pe Wembley în șocul serii + Elveția a făcut show cu Islanda / Rezultate + marcatori

+46 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 08 September 2018

Sâmbătă s-au disputat alte 7 partide din cele 4 ligi din Liga Națiunilor.

Cel mai așteptat duel al serii a fost cel dintre Anglia și Spania, încheiat 1-2. La debutul pe bancă al noului selecționer Luis Enrique, ibericii s-au impus la limită după ce au fost conduși cu 0-1.

Semifinaliști la Mondial, britanicii au deschis scorul după doar 11 minute, prin Rashford, care a înscris după un assist de senzație al lui Shaw.

Avantajul echipei lui Southgate a durat doar 2 minute, Spania egalând în minutul 13 după golul lui Saul.

Până la pauză Spania a mai înscris o dată, Rodrigo, vârful Valenciei, înscriind în minutul 32 din câțiva metri după o fază fixă executată de Alcantara.

Egalarea putea veni în al șaptelea minut al prelungirilor, dar golul lui Welbeck a fost anulat din cauza unui fault comis asupra lui De Gea.

Elveția - Islanda a fost un alt meci ce a pus față în față două echipe prezente la Mondialul din vară. Gazdele s-au distrat cu nordicii și s-au impus cu un neverosimil 6-0.

Mai jos sunt toate rezultatele de sâmbătă:

LIGA A

Grupa 2

Elveția - Islanda 6-0Au marcat: Zuber '13, Zakaria '23, Shaqiri '53, Seferovic '67, Ajeti '72, Mehmedi '82

Grupa 4

Anglia - Spania 1-2Au marcat: Rashford '11 / Saul '13, Rodrigo '32

Anglia: Pickford - Maguire, Stones, Gomez - Trippier, Henderson, Dele, Lingard, Shaw - Kane, Rashford
Antrenor: Gareth Southgate

Spania: De Gea - Carvajal, Nacho, Ramos, M. Alonso - Alcantara, Busquets, Saul - Rodrigo, Aspas, Isco

Grupa 2

Belarus - San Marino 5-0Au marcat: Stasevich '4, Dragun '26, '87, Saroka '67 p., Kovalev '90+1

Luxemburg - Moldova 4-0Au marcat: Malget '34, O. Thill '59, Sinani '75, C. Martins '83

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!