Altele

Zi neagră la Mondialul de Judo! Două românce eliminate în primele tururi

Monica Ungureanu

Articol de Marian Ursescu  —  vineri, 21 septembrie 2018

Monica Ungureanu și Andreea Chițu au pierdut în primele meciuri la Mondialul din Azerbaidjan de Judo și nu au intrat în lupta pentru medalii.

Mondialele de jodo care au debutat joi, la Baku (Azerbaidjan), au adus pe tatami și primele sportive din România. Monica Ungureanu (categoria 48 kg) a pierdut în primul tur la portugheza Catarina Costa și a fost eliminată.

La 52 de kilograme, fosta campioană a Europei și dublă vicecampioană mondială, Andreea Chițu a pierdut și ea în turul 2 la rusoiaca Natalia Kuziutina, după ce trecuse în runda inaugurală de Carbajal Gamarra (Peru).

Sâmbătă vor intra în concurs vicecampioana olimpică Corina Căprioriu Ștefan (57 kg), dar și Alexandru Raicu (73 kg). România îi mai are în concurs pe Ștefania Dobre (63 kg) și pe Daniel Natea (plus 100 kg).