Handbal

Înfrângere pentru Dinamo în al doilea meci din Liga Campionilor » "Câinii" au avut un avans de 4 goluri, dar s-au prăbușit în repriza secundă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 22 septembrie 2018

Dinamo a pierdut în această seară pe terenul lui Ademar Leon, scor 28-31, în al doilea meci din grupele Ligii Campionilor.

Dinamoviștii au făcut o primă repriză entuziasmantă, conducând la un moment dat cu un avans de 4 goluri, scor 13-9. Roș-albii au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 14-12.

Jucătorii lui Ștefan Constantin s-au prăbușit însă în repriza secundă, cedând complet inițiativa. Ibericii au recuperat, au presat în permanență și s-au impus în final cu 31-28, semnând prima înfrângere a lui Dinamo în actuala ediție a grupelor Ligii. În primul meci, echipa română o învinsese pe Elverum (Norvegia), scor 26-24.

Pentru Dinamo urmează duelul de pe teren propriu cu Wacher Thun, care se va juca pe 26 septembrie, în Sala Dinamo. După două etape, dinamoviștii sunt pe locul 4 în grupa D, cu 2 puncte.