Tenis

Surpriză de proporții la Wuhan! Principalele rivale ale Simonei Halep sunt OUT

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 26 septembrie 2018

Caroline Wozniacki, 2 WTA, a spus adio turneului de la Wuhan în optimile de finală. Principala contracandidată a Simonei Halep la poziția de lider a cedat în fața Moncăi Puig, 51 WTA, în minimum de seturi.

La capătul unui meci de aproape două ore și jumătate, daneza s-a văzut învinsă. Primul set a fost cedat greu, 6-7 (10-12), într-o oră și 20 de minute. Nici al doilea n-a fost mai simplu pentru jucătoarea din Puerto Rico.

A câștigat în cele din urmă, scor 7-5, într-o oră și șase minute. În primul set Wozniacki a irosit 3 mingi de set.

Deja eliminată de la Wuhan, Caroline Wozniacki poate pierde poziția a doua în clasament, în timp ce Simona Halep este liniștită în privința primului loc. Din urmă vine Angelique Kerber, care îi pune în pericol locul danezei, însă și ea a fost eliminată de Ashleigh Barty, tot în turul 3 de la Wuhan 5-7, 1-6.

Halep are acum 8061 de puncte, Wozniacki 5610, iar locul trei este ocupat de Angelique Kerber cu 5345.

Citește și: SIMONA HALEP - DOMINIKA CIBULKOVA // Calcule pentru locul 1 WTA: ce înseamnă pentru Simona înfrângerea de la Wuhan + Kerber, mai periculoasă decât Wozniacki