Stranieri

Dan Petrescu leagă victoriile în campionat: cum arată cum lupta pentru salvarea de la retrogradare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 30 septembrie 2018

Dan Petrescu (50 de ani) a reușit o nouă victorie în campionatul Chinei și a ajuns astfel la șase puncte câștigate în ultimele două etape.

Guizhou Henfeng, echipa "Bursucului", a câștigat cu 1-0 meciul de pe teren propriu cu Tianjin Teda din etapa a 24-a. Unicul gol al partidei a fost marcat de Zheng Kaimu în minutul 26. Tianjin Teda a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Bai Yuefeng, cu 4 minute înainte de final.

Deși are două victorii consecutive, Guizhou Zhicheng e pe ultimul loc în campionatul Chinei, cu 18 puncte, la șase lungimi de primul loc care asigură salvarea de la retrogradare. Tianjin Teda e pe poziția a 12-a, cu 27 de puncte.

În etapa viitoare Dan Petrescu va întâlni echipa vedetelor Hulk și Oscar, Shanghai SIPG.