Handbal

FOTO Debut perfect pentru CSM București! "Tigroaicele" au câștigat categoric cu Ferencvaros, 36-31

+15 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 05 October 2018

CSM București a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Campionilor. Româncele, care anul trecut au ratat finala după ce au pierdut cu Gyor, au câștigat categoric cu Ferencvaros în Sala Polivalentă din Capitală, 36-31.

La pauză, CSM a avut un avantaj destul de bun, 5 goluri, conducând cu 18-13, însă a doua repriză a fost una mai echilibrată.

"Tigroaicele" au marcat din nou destul de mult, 18 goluri, dar au și primit 19. S-a terminat 36-31, însă sunt motive de îngrijorare privind apărarea, care a avut multe momente de vulnerabilitate în acest joc.

5 octombrie, FTC Budapesta (acasă) 36-31
14 octombrie, 19:00 BBM Bietigheim (deplasare)
20 octombrie, 19:15 Vipers Kristiansand (deplasare)
4 noiembrie, 18:30 Vipers Kristiansand (acasă)
11 noiembrie, 15:30 FTC Budapesta (deplasare)
18 noiembrie, 17:15 BBM Bietigheim (acasă)

Sistemul de desfășurare

• primele trei echipe din fiecare grupă merg mai departe, cu punctajul acumulat între ele
  • se formează două grupe de 6, împerecherea făcându-se între grupele A și B, și C și D. În grupele principale se joacă tur-retur doar cu echipele cu care nu s-au întâlnit
  • primele patru clasate se califică în "sferturi". Se va juca locul 4 cu 1, și 3 cu 2 dintre cele două grupe. Învingătoarele se califică la Final Four-ul de la Budapesta, din 11/12 mai 2019