Tenis

VIDEO Meciul anului?! Jocul dintre Simona Halep și Sloane Stephens i-a impresionat pe cei de la WTA

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 14 octombrie 2018

Pagina de Facebook a celor de la WTA îi întreabă pe urmăritorii tenisului dacă meciul din finala de la Rogers Cup dintre Simona Halep și Sloane Stephens a fost partida anului.

Simona Halep (27 ani, 1 WTA) s-a impus dramatic la Montreal și i-a luat al doilea trofeu în acest an lui Sloane Stephens (25 ani și locul 3 WTA la momentul respectiv, acum e pe poziția a 8-a), după 7-6(6), 3-6, 6-4 în finala Rogers Cup.

După un prim set extrem de disputat, Halep a reușit să revină în tie break de la 0-4 și l-a câștigat cu 8-6. În setul secund, jucătoarea din SUA a reușit un break devreme și a păstrat avantajul mereu.

În decisiv, Simona a început perfect și a condus cu 2-0, dar a fost egalată. Sloane dădea semne de revenire, însă la 5-4 românca și-a câștigat serviciul și implicit meciul.