Nationala

ROMÂNIA - SERBIA 0-0// FOTO Gabriel Tamaș, omul negru! Roșu și penalty după o intrare de AMATOR

+3 Foto

Articol de Liviu Manolache  —  duminică, 14 octombrie 2018

România și Serbia au terminat la egalitete, scor 0-0. Finalul primei reprize a fost marcat de cartonașul roșu primit de Gabriel Tamaș în minutul 44.

VIDEO AICI // GSP LIVE, REACȚII DUPĂ ROMÂNIA - SERBIA » TOTUL DESPRE MECI AICI

Fundașul central al naționalei a avut o intrare dură, cu piciorul la nivelul urechii lui Gacinovic. Arbitrul a arătat fără să stea pe gânduri punctul cu var, penalizându-l și cu cartonaș roșu. "Tricolorii" au protestat îndelung, fără a-l influența pe olandezul Kevin Blom.

Fostul coleg Ciprian Marica nu l-a iertat: "A fost o greșeală fatală a lui Gabi Tamaș! A ridicat piciorul extrem de sus, a riscat".

Dusan Tadic, starul lui Ajax Amsterdam, a executat defectuos lovitura de pedeapsă, mult peste poarta apărată de Ciprian Tătărușanu.

Companie selectă

Gabriel Tamaș marca o bornă importantă astăzi. Aflat la a 67-a convocare în prima reprezentativă, Tamaș i-a egalat pe Cornel Dinu și Mirel Rădoi.