Handbal

Contraperformanță uluitoare la un meci de handbal din România! Și antrenorul adversarelor a fost șocat: "Nu am văzut niciodată așa ceva"

Articol de Ionel Luţan  —  marţi, 16 octombrie 2018

O partidă de handbal din cadrul Diviziei A feminine (liga secundă) a bifat un record negativ greu de imaginat pentru acest sport.

La final a fost 31-9 pentru Activ Plopeni, echipa antrenată de Florin Ciupitu, în dauna formației LPS Târgu Jiu. Dar ce a șocat a fost că oaspetele au marcat numai două goluri pe parcursul primei reprize, încheiată la un scor incredibil: 15-2!

”De când antrenez, și s-au adunat destui ani, nu am văzut, la niciun nivel, o asemenea diferență de scor la pauza unei partide. Să marchezi doar de două ori în 30 de minute este o rară contraperfoemnață”, a spus, la capătul confruntării, antrenorul echipei din Plopeni, Florin Ciupitu.

LPS Târgu Jiu are cinci eșecuri din tot atâtea meciuri disputate în campionat, în care gorjencele au încasat aproape 200 de goluri!