DUNĂREA CĂLĂRAȘI - VIITORUL 0-1 // VIDEO Drăguș dă lovitura în final și o duce pe Viitorul pe locul 3!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 November 2018

Viitorul a câștigat la limită meciul cu Dunărea Călărași din etapa a 14-a, echipa lui Hagi reușind să dea lovitura pe final, după reușita lui Drăguș din minutul 88.

O primă repriză deosebit de modestă a fost animată doar de ocazia Dunării din minutul 30: Honciu a șutat puternic, dar Cojocaru a intervenit senzațional și a menținut intactă poarta echipei sale.

Viitorul a forțat pe toată durata reprizei secunde. În minutul 71, Artean a șutat periculos de la 16 metri, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Ianis Hagi a fost la rândul lui aproape de gol, în minutul 82, când a executat superb o lovitură liberă de la marginea careului. Portarul Straton s-a întins și a respins însă miraculos în corner.

Viitorul a dat până la urmă lovitura în minutul 88. Lansat de Ianis Hagi, Drăguș a înscris, ajutat și de o deviere norocoasă.

În urma victoriei de la Călărași, Viitorul a acumulat 25 de puncte și a urcat temporar pe locul 3 în Liga 1. Dunărea Călărași rămâne pe locul 8, cu 16 puncte.

Dunărea Călărași - Viitorul 0-1
A MARCAT: dRĂGUȘ '88

Echipele de start

Dunărea Călărași: Straton - Gligorov, Șeroni, Dobrosavlevici, Mendy - S. Pană,  Wallace, Cucu - Al. Munteanu, Honciu, Carnat
Rezerve: Lungu, Bourceanu, Ispas, Keyta, Simion, Mediop, V. Alexandru
Antrenor: Dan Alexa

Viitorul: Cojocaru - R. Boboc, Țâru, Mladen, De Nooijer - Vână, T. Băluță, Artean - I.Hagi, Drăguș, Houri
Rezerve: Buzbuchi, Achim, Luchin, Voduț, Casap, Ciobanu, Mățan
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Iulian Călin (Argeș) / Asistenți: Marius Nicoară (Mehedinți) și Alexandru Vodă (Alba) / Rezervă: Horia Mladinovici (București) / Observator: Irina Mîrț (București)
Stadion: Complex Municipal Dunărea Călărași